Kdo otevře i odkazy, neprohloupí…
Naše ulice, nacházející se v Praze, tehdy 14 na Pankráci, což nebyla čtvrť, jen názvosloví, oficiálně Krč, která se v padesátých letech jmenovala „U sovětské školy“ čítala jen tři činžovní domy, na tu dobu velmi moderní.
Náš dům, tedy dům kde jsem prožila dětství a ranné mládí byl ten prostřední a měl dobře zapamatovatelné číslo popisné, dnes velmi často užívané jako vstupní heslo, 1234.
Dům se objevil i ve filmu Puňťa a čtyřlístek, kde hraje jednu z hlavních rolí malý Václav Postránecký.
Viz vystřižené foto z filmu, náš dům je ten s balkóny.
Teprve nedávno jsem díky internetu zjistila, že jej navrhnul architekt se smutným osudem Schwarz Berthold
https://prazdnedomy.cz/domy/architekti/detail/4616
Tento architekt navrhl také pro majitele našeho domu Karla Friedmanna krásnou vilu Na Jezerce.
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Soubor:Vila_Friedmann_(01).jpg
Pan Karel Friedmann byl zajímavá postava, která by si zasloužila svůj životopis, který jsem původně chtěla vybádat a napsat, ale už na to nemám sílu.
Jeho dcera si vzala za manžela pěvce Národního divadla Jiřího Jorana.
Ještě v padesátých letech jsme platili činži přímo panu Friedmannovi, který měl domů více. Jak to udělal, že mu nebyl do té doby náš dům znárodněn, to nevím.
To všechno jsem chtěla zjistit..
Náš dům byl bydlištěm mimo nedůležitých partají i bydlištěm slavných osob, tedy malíře Josefa Němce a jeho syna tehdy dítěte, dnes malíře Martina Němce, který je všestranně nadaný. Za malířem Josefem Němcem jezdili různé umělecké osobnosti, já si vzpomínám jen na na pana Josefa Kemra na jeho prskoletu…
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Martin_N%C4%9Bmec_(um%C4%9Blec)
Byl také bydlištěm neslavně proslulého herce Vítězslava Vejražky, https://www.google.com/amp/s/www.reflex.cz/clanek/zpravy/56917/vitezslav-vejrazka-narodni-umelec-a-stetka-komunisticke-tajne-policie.html%3famp=1
Ve vedlejším domě na rohu ulice byl tehdy obchod, kde prodávali manželé Liškovi, moc milí lidé, bydlel kameraman Václav Huňka, který je v historii filmu trochu opomíjený zrovna tak jako zmíněný pan architekt.
S jeho dcerou Jitkou jsem si hrávala, její sestra Alena měla blíže věkem k mojí starší sestře.
A tak ještě připojuji odkaz na jeho tvorbu.
https://www.csfd.cz/tvurce/29393-vaclav-hunka/biografie/